Pesecká leánka ...tej neodoláš

Tajomná mladica južného Slovenska, dcéra Podunajska, múza inšpirujúca básnikov, výtvarníkov, hudobných skladateľov... Je ohnivá, temperamentná, vášnivá. Nazývame ju leánkou, lebo maďarské pomenovanie leányka – dievčina je zaužívané aj v slovenčine. Pochádza zo samého srdca rumunského Sedmohradska, z dediny Danes v departmente Sighisoara.

 

Príbeh Peseckej Leánky

História Peseckej Leánky

Domnule Gaspari ju po prvý raz predstavil na výstave v Bukurešti v roku 1928. Získala oficiálny rumunský názov Feteasca regala – kráľovské dievča, princezná. Chýr o nej sa okamžite rozšíril aj do okolitých štátov. Maďari ju nazývajú Erdély Királyleányka - Sedmohradská princezná, v rakúskom Burgenlande jej hovoria Königstochter - kráľovská dcéra, na Ukrajine je to Fetjaska korolevskaja.

Svoj domov však našla severne od Levíc, kde na južných svahoch Štiavnických vrchov, na výhrevných tufoch a tufitoch mala výborné podmienky.

Jej meno je synonymom pomenovania odrody hrozna z neho vytváraného.

 

Harmónia chutí

Vo Frtús Winery sme si všimli, že pri redukovaných úrodách dokáže Pesecká leánka poskytnúť vína plné, harmonické, s výraznou a jedinečnou odrodovou arómou. A vďaka globálnemu otepľovaniu nie je problém z nej vytvoriť vo väčšine ročníkov prívlastkové vína. Víno má decentnú, sviežu, príjemnú vôňu, v ktorej dominujú ovocné tóny na konci podporené zaujímavým herbálnym štichom. V chuti zaujmú pekne zharmonizované kyseliny. Príjemnú pikantnosť dopĺňa aróma vinohradníckej broskyne a grepu s krásnou minerálnou odozvou v chuti. Akoby ohnivosť z vulkanického podložia prechádzala aj do hrozna a z neho do vína.

Vážení priatelia dobrého vína, vyberte sa na dobrodružnú cestu objavovania pôvabov našej Peseckej leánky.

 
Menu Adresa Kontakty Newsletter
  • Frtus winery s.r.o.
    Pradiarska 3047/3
    Levice 934 05
    Prevádzka: Podlužany 311, 935 27

MasterCard Maestro Discover
Diners Club Visa electron Visa

Visa verified Mastercard verified

 
Mobilná verzia

Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. x