História vinárstva

História vinárstva

Toto nové vinárstvo vzniklo v roku 2012. Predchádzala mu ale spolupráca troch odlišných vinárskych nadšencov od roku 2008 pod názvom Frtúsovci a Kuťka.

Rado Frtús - Zakladateľ, tvorca myšlienky , inovátor a vinársky fanatik.
Stano Frtús - Zanietenec a detailista. Správny človek na správnom mieste.
Tomáš Kuťka - Morálna, a marketingová podpora.

Táto trojkombinácia sa zaslúžila o to, že vzniklo Frtus winery a verím, že bude napomáhať k tomu aby sa toto vinárstvo stalo značkou kvality. A je tu ešte jeden dôležitý človek, moja partnerka.

Lea Kašová - Riadi financie. Vlastne bez nej by sa asi nestalo nič. Nadhľad, um a rešpekt.

Všetkým úprimne ďakujem Rado Frtús

 
Filozofia vinárstva

Filozofia vinárstva

Tak ako hrozno má svoju identitu danú pôdou, podnebím a vinohradníkom, rovnako víno má svojho vinára – tvorcu. Toto nové vinárstvo má svoju jasnú identitu a štýl s akým k vínu pristupuje. Je to cesta úcty a rešpektu voči hroznu, voči vínu a hlavne voči ľuďom, ktorí budú tieto vína piť.

My nechceme byť jedno z mnohých, my chceme byť jedno z mála vinárstiev a preto prinášame niečo čo spojí eleganciu, nápaditosť, štýl a identitu. Niečo, za čím si stojíme a čo patrí len pre tých čo si vážia sami seba, prácu iných a pitie vína je ich životný štýl. Team Frtus winery

 
Degustácie

Degustácie

Riadené degustácie realizujeme v priesotroch vinárstva vhodných pre cca. 12 ľudí alebo na vami vybranom mieste. Degustácia prebieha pod vedením ľudí, ktorí sú príčinou toho že vino ktoré budete mať možnosť ochutnať vôbec vzniklo a ako vzniklo. Budete môcť priamo zhodnotiť to či naša práca mala nejaký význam ale sú to len naše ilúzie. Okrem našich vín v prípade záujmu môžete ochutnať tradičné špeciálity tohto regionu. Považujeme za nevyhnutné aby ste navštívili veľa vinárstiev ale po čase sa z nejakého dôvodu začnete vracať len k niektorým.

 

Hrozno

Oblasť Tekov, kde sme vlastne doma, vystihuje naše predstavy identity a kvality. V roku 2015 sme kúpili 6 hektárov vinohradov, ktorý je ale nevyhnutné vysadiť nanovo. Vysádzať by sme chceli v roku 2017. Stále sa však rozhliadame po nových polohách a pôdnych podložiach, aby sme pokryli potreby našich zákazníkov.

Víno

Frtus winery vyrába originálne víno pre originálnych ľudí, ktorí si dokážu vychutnať každý moment svojho života. V našich vínach je veľa manuálnej práce, osobného odhodlania, a ambícií. Pristupujeme k nim s úctou a rešpektom, a snažíme sa maximálne udržať ich čistotu charakteru.

 
TerroIr Tekov

TerroIr Tekov

Tekov je oblast kde sa nachádza naše vinárstvo, konkrétne v obci Podlužany. Tekov zahrňa územie vyznačujúce sa jedinečnou mikroklímou a unikátnym geologickým podložím, ktoré je zo západu ohraničené riekou Hron. Zo severu a východu je pod ochranou Štiavnických vrchov. Z juhu sem prúdi teplý vzduch z Podunajskej nížiny. Rozkladá sa na Ipeľskej pahorkatine, kde vinohrady zapúšťajú svoje korene do tufových a andezitových sopečných vyvrenín.

Okrem toho sme členom združenia „Terroir Tekov, ktoré vzniklo v roku 2012.

 

Poslanie a hlavné ciele združenia

 • Zdokumentovať historické princípy terroir Tekov spočívajúcich najmä v charaktere podložia, pestovaných odrodách, klimatických špecifikách a vlastnostiach vyrobených vín.
 • Spoznávať, študovať, charakterizovať a dokumentovať jednotlivé odrody hrozien, výrobné postupy a vína pochádzajúcich z terroir Tekov.
 • Pôsobiť aktívne vo zvyšovaní povedomia verejnosti o základných princípoch terroir Tekov, odrodách hrozien vypestovaných v terroir a špecifických vlastností z nich vyrobených vín.
 • Aktívne podporovať šírenie všeobecného povedomia o princípoch terroir Tekov v rámci ostatných regiónov Slovenska a zahraničia.

Podporujeme a realizujeme aktivity smerujúce k:

 • rozvoju a skvalitneniu pestovateľských a výrobných metód
 • ochrane a zlepšovaniu životného prostredia v rámci terroir Tekov
 • zvyšovaniu odbornosti jednotlivých členov združenia ako aj verejnosti
 • zdravému životnému štýlu
 • podporovať agroturizmus, kultúrnu a osvetovú činnosť.
Menu Adresa Kontakty Newsletter
 • Frtus winery s.r.o.
  Pradiarska 3047/3
  Levice 934 05
  Prevádzka: Podlužany 311, 935 27

MasterCard Maestro Discover
Diners Club Visa electron Visa

Visa verified Mastercard verified

 
Mobilná verzia

Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. x